Jaja jak berety

Cześć!

Przyznaję, że Wielkanoc nie jest moim ulubionym świętem. Jako dziecko, bardziej się cieszyłam na nadejście zająca, bo to oznaczało górę słodyczy :) A które dziecko nie lubi słodkości? Pamiętam to skupienie, kiedy układało się kompozycję koszyczka oraz zapach święconki, który unosił się w Kościele. Mieszanina zapachu jajek z kiełbasą i chrzanem. Ile trzeba było mieć silnej woli, żeby się powstrzymać i nic nie skubnąć z koszyczka! Pamiętam też zabawy, które umilały czas po Wielkanocnym śniadaniu. Nie wiem czy znacie bitwy na jajka? Każdy wybiera po jednym, ugotowanym na twardo. Zawodnicy zderzają ze sobą jajka, a wygrywa ten, którego jajo jest najmniej pokiereszowane. Tak, jako dzieciak lubiłam Wielkanoc, ale to były czasy, kiedy można było się oblewać wiadrami wody i nikt nie robił z tego szumu. Nikt się nie przejmował, wyglądem zmokłej kury. Latało się tak cały dzień. Ba! Od rana się to wszystko zaczynało, bo pierwszy atak serwowali rodzice. Takich pobudek się nie zapomina :) Sadyści :)

Jakoś wcześniej nie zwracałam na to uwagi, chyba z wiekiem robię się sentymentalna. Jak nic to starość. A tak na serio, to wartość takich, wydawałoby się, niewielkich tradycji, docenia się dopiero, gdy ma się dzieci. Chciałabym, żeby w przyszłości Helena, z równym sentymentem, będzie wspominała swoje dziecięce święta.

Dlatego w tym roku postanowiłam zająć się dekoracjami. Wielkanoc kojarzy się głownie z jajkami, dlatego dziś one będą w roli głównej. Będziemy potrzebować :
- jajek ze styropianu
- cekinów
- szpilek
- kleju na gorąco
- sznurka
- pinezek
- skrawków materiału
- nożyczek
- tasiemek
- nożaJAJO Z CEKINÓW

Do wykonania tego rodzaju ozdobę, potrzebujemy szpilek i cekinów. Trzeba tylko powbijać szpilki z cekinami w jajko, jeden obok drugiego i gotowe.

JAJO ZE SZNURKA

W tym przypadku, główną rolę gra sznurek. Za pomocą kleju na gorącą, trzeba przyczepić koniec sznurka do jajka, a następnie owinąć dookoła.

JAJO Z PINEZEK

Sposób wykonania podobny do jajka z cekinów. Dodatkowo przymocowałam pinezki za pomocą kleju, ponieważ wypadały. Myślę, że efekt końcowy jest niezły.

JAJO Z MATERIAŁU

Ostatnią propozycją jest jajko z materiału. Jajko nacinamy nożykiem na czubku w znak X i tniemy przez całą powierzchnią. Potem, za pomocą szpilki, przyczepiamy przygotowane wcześniej kawałki materiału. Drugą stroną nożyka wciskami materiał w nacięcia. Na koniec łączone miejsca dekorujemy tasiemką. Gotowe!


Jak widzicie, jajeczka są bardzo łatwe w wykonaniu. Potrzeba jedynie trochę czasu i można wyczarować naprawdę fajne drobiazgi. Ja zamierzam zrobić więcej jajek ze sznurka i umieścić je w wysokim wazonie. A wy jakie macie pomysły na wielkanocne dekoracje? Może coś podpatrzę :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz