Idealny Ojciec to...

Długo zastanawiałam się, czy użyć w tytule słowa " idealny". Przecież wiadomo, ze tacy ludzie nie istnieją, lecz mimo to większość z nas dąży do szeroko pojętej perfekcji. Szczególnie my matki, gonimy za wyidealizowanym obrazem samych siebie, często potykając się o własne nogi, zdzieramy brody na chodniku. Słysząc słowo "idealna/y" myślimy o sobie jako matkach, o naszych dzieciach, partnerach, życiu, pracy i wypoczynku. Z rzadka się zdarza, by padło tam "tata". Dlatego dziś, z okazji Dnia Ojca, przedstawiam Wam Ojca Idealnego. Oto On - Ojciec Zaangażowany.


Córunia Tatunia, źródło: https://www.justinlife.pl/

Pisząc ten tekst, zastanawiałam się jak w jednym słowie zawrzeć najważniejsze przymioty, jakimi powinien cechować się współczesny ojciec. Wiadomo, że musi być kochający, troskliwy, czuły, dający oparcie i poczucie bezpieczeństwa. Ale jak to ubrać w jedno wyrażenie? Ano tak.


KIM JEST OJCIEC ZAANGAŻOWANY?


Ojciec Zaangażowany - Geneza

Zwyczajowo się przyjęło, że to mężczyzna. W różnym wieku, choć ostatnie obserwacje jakie poczyniłam wśród przyjaciół i znajomych, a także ludzi całkiem obcych, zmuszają mnie do przemyśleń, że oscyluje w okolicach trzydziestki. Ma już żonę lub partnerkę. Zazwyczaj posiada stałą pracę, samochód, ogólnie wydaje się ogarnięty życiowo. Tak jak matka ma dziewięć miesięcy, aby przygotować się do nowej roli, tak i on nie próżnuje. Wręcz przeciwnie. Ze swą partnerką bądź żoną, zdobywa wiedzę w ramach zajęć w szkole rodzenia. Uczy się prawidłowego oddechu, sposobów masażu oraz serwisowania przyszłego syna lub córki. Uczniem jest pilnym. Chętnie zadaje pytania, skrupulatnie zapisując odpowiedzi. Wie kiedy swoją kobietę przetransportować, zna procedury na każdy możliwy kolor wód płodowych.


Ojciec Zaangażowany - Początek

Często uczestniczy przy porodzie, choć z tym bywa różnie. W dużej mierze jego obecność jest uzależniona od samej formy porodu, ale też od życzenia rodzącej. Jeśli już jest obecny, to nie stoi z boku, lecz bierze czynny udział w całej akcji, niczym drugoplanowy bohater, który odgrywa rolę życia. Powtarza wyuczone podczas zajęć w szkole rodzenia formułki, motywując tym samym swą partnerkę i dodając jej sił w najgorszych momentach. Trzyma ją mocno za rękę w chwili, gdy myśli, że już nie da rady. W końcu, gdy nowy człowiek pojawia się na świecie, chwyta nożyce, sprawnym ruchem przecinając pępowinę. Bierze go na ręce i otula męskim ramieniem. Patrzy w piękną, niewinną twarzyczkę i nie dowierza, że oto jest. Ukradkiem, gdy nikt nie patrzy, wyciera łzy szczęścia, które spływają po policzkach.


Ojciec Zaangażowany - Pierwsze Starcie

Gdy emocje już opadną, jak po wielkiej bitwie kurz, a sms o narodzinach potomka pójdzie w świat, dumny jak paw ojciec, zaczyna świętować. Zgodnie z panująca tradycją, spotyka się w gronie innych samców, by zakomunikować im i światu, że jego dna ma się dobrze, a nazwisko przetrwa (w przypadku córki, chociaż przez chwilę). Po oczywistych przyjemnościach przychodzi czas na obowiązki. Ze szpitalnego zgiełku, do domowych pieleszy należy przywieść świeżo upieczoną mamę oraz małego oseska. Jak na zaangażowanego ojca przystało, do tej, wymagającej niezwykłej precyzji operacji angażuje nawet kierowcę ;) Umieszcza zgodnie z instrukcją fotelik samochodowy, po czym można ruszyć w drogę. Gdy przekracza próg mieszkania, szybko pichci coś dla swej wybranki, która jakoś zmizerniała na tym szpitalnym jedzeniu. Wieczorem uczestniczy w pierwszej kąpieli, przytrzymując niewielką istotkę, która na razie mieści się w dłoni. W nocy nie może zasnąć i leży bez ruchu, wpatrzony w cud, który spokojnie śpi, przytulony do mamy.


Ojciec Zaangażowany - Człowiek ze stali

Pierwsze tygodnie są trudne. Nie ma wsparcia z zewnątrz. Musi zachować zimną krew w najbardziej stresujących sytuacjach, jak na przykład katar. Nie straszne mu nieprzespane nocy, gdy maleństwo sypia tylko w pionie, bo inaczej nie może oddychać. Dzielnie znosi przebieranie brudnych pieluch, dziwiąc się skąd te kolory się biorą, skoro noworodek pije tylko mleko. Przejmuje większość obowiązków domowych, póki jego kobiecie nie zostaną zdjęte szwy. Potrafi masować brzuszek i zna co najmniej kilka domowych sposobów na niemowlęce kolki.  Staje się mistrzem w przygotowywaniu szybkich i nieskomplikowanych posiłków, które można zaserwować zarówno na obiad, jak i kolację. Gdy jedzie do apteki, bez mrugnięcia oka recytuje nazwy leków i witamin, wraz z dawkowaniem. Uczy się na pamięć kołysanek, a gdy zabraknie mu repertuaru, śpiewa zwykłe piosenki. Odkrywa, że dziecku może podobać się hip-hop :) Coraz bardziej mu się podoba nowa rola. Mimo zmęczenia dał radę. Najtrudniejsze tygodnie za nim, a on powoli wraca do rzeczywistości. Podział obowiązków wraca do normy, ma więcej czasu dla siebie. A jednak nie chce wychodzić na długo z domu. Gdy musi wybyć na kilka godzin, wraca stęskniony. Boi się, ze coś przegapi. Nie chce tracić żadnej chwili. Wszystkie je uwiecznia na zdjęciach i filmikach. Ma ich mnóstwo. Pomimo, ze początki były trudne, o ojcostwie wypowiada się w samych superlatywach.


Taki według mnie jest idealny ojciec. Obecny. Ciekawy dziecka. Zaangażowany. Tato Heleny jest naszym codziennym super-bohaterem. Kiedyś przyśnił mi się jako Wolverine, stąd Geneza. Czasami jest mroczny jak Batman. Ma swoje zasady jak Kapitan Ameryka i jest niezniszczalny jak Superman.
A Wy macie w domu Super-Tatę i Super-Bohatera?

Buziaki!
J.

Jeśli spodobał Ci się tekst, będzie mi bardzo miło, jak zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza. Możesz też dać temu wpisowi kolejne życie, udostępniając go.

58 komentarzy:

 1. Ciekawy tekst, bardzo doceniam to, że ojciec moje córki jest ojcem zaangażowanym :) Pojawienie się dziecka to wielkie wyzwanie dla obojga rodziców, dlatego trzeba cierpliwości i wyrozumiałości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mieć w domu ojca zaangażowanego to skarb! Mam nadzieję, że za parę lat taki będzie tata moich dzieci!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie zaangażowanie to podstawa :) jednak są jeszcze inne cechy. które na pierwszy rzut oka mało ważne, okazują się potem bardzo istotne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, ale myślę, że inne są naturalną kontynuacją. Bo jeśli jest zaangażowany, to znaczy, że się interesuje dzieckiem, słucha go, jest cierpliwy, wyrozumiały i empatyczny :)

   Usuń
 4. Na szczęście coraz więcej ojców chce i rozumie jak ważne w ukształtowaniu i wychowaniu dziecka jest ich udział.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez wiedze taką tendencję, co mnie osobiście bardzo cieszy

   Usuń
 5. Cudownie mieć przy sobie partnera, na którym można w 100 procentach polegać, a co wtedy, gdy mama nie daje sobie pomóc, bo wszystko zrobi lepiej sama?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, niestety, niektóre mamy w ten sposób same sobie robią krzywdę

   Usuń
 6. Ojciec moich dzieci bywa nieporadny, ale się stara. Jest bardzo zaangażowany, bo uważa, że nie można inaczej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak trzymać. Grunt, że się nie zniechęca, a wszystkiego idzie się z czasem nauczyć

   Usuń
 7. Fantastyczne słowo użyłaś, zaangażowany, one rewelacyjnie pasuje do tego, co uważamy za dążenie do idealności w aspekcie rodzicielstwa. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo interesujący tekst. A gdy tato jest obecny, ciekawy dziecka i zaangażowany to fantastycznie, gdyż o to właśnie w tym naszym rodzicielstwie chodzi. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dobrze się czyta. Ja na razie swojego męża jako ojca nie znam, za to moim jest na pewno Super Boahterem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie ma jak najlepsze predyspozycje do stania się Super-Tatą! :)

   Usuń
 10. Moje córki mają szczęście mieć świetnego, opiekuńczego i zaangażowanego tatę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świetnie, bo w przypadku dziewczynek rola ojca jest niezwykle ważna

   Usuń
 11. Tata - to słowo samo w sobie powinno oznaczać IDEALNY! Opiekuńczy, kochający i zaangażowany tata to bezcenny dar!

  Wiesia

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny wpis. Fakt jest taki, że coraz więcej ojców angażuje się w wychowanie swoich dzieci, czynnie bierze udział we wszystkich pracach przy nich i to jest fantastyczne! Mój mąż nie boi się żadnego wyzwania i również mogę go zaliczyć do Ojców Zaangażowanych, a co za tym idzie IDEALNYCH :)

  Zapraszam też do mnie: https://littaly.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, im będzie ich więcej tym lepiej dla nas, kobiet :)

   Usuń
 13. Super, że masz takie wsparcie :) Pozdrowienia dla Was wszytskich!

  OdpowiedzUsuń
 14. Mimo, że ideały nie istnieją to ja chyba mogłabym powiedzieć, że mój tato jest idealny :) I własnie całe życie był zaangażowany jak tylko się da - a przynajmniej na tyle, na ile pamiętam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To rewelacyjnie, że masz taki wspaniały wzorzec

   Usuń
 15. Super, że jest zaangażowany.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ojciec zaangażowany to taki który poświęca czas swoim dzieciom. Jest dla nich wzorem i autorytetem.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ojciec obecny i zaangażowany- podstawa.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dla mnie nie ma idealnych ojców tak jak nie ma idealnych matek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu chodzi o jeden ideał, bo dla każdego dziecka to właśnie jego rodzic jest idealny

   Usuń
 19. Mój ojciec był niezwykłym człowiekiem, choć bardzo trudnym w codziennym życiu.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ojciec idealny - trudno takiego zdefiniować, choć gdy patrzę na mojego męża wydaje mi się, że właśnie takim ojcem jest.

  OdpowiedzUsuń
 21. Fantastyczne! Za 3 tygodnie i ja zostanę tatą i wszystko zaobserwuję sam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 22. My mamy ojca super-hakera, jak czasem określa mojego męża programistę syn. Czyli taki superczłowiek od komputerów.

  OdpowiedzUsuń
 23. Tata jest w domu superbohaterem :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Po prostu uznajmy, że każdy jest na swój sposób idealny ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, bo chodzi o to, by był idealny dla nas :)

   Usuń
 25. Świetny tekst! Pisany w mega fajnym, frasującym stylu! Czyta się jednym tchem <3

  OdpowiedzUsuń
 26. Masz rację! Idealne określenie taty idealnego to tato zaangażowany :) Sama bym tego lepiej nie ujęła :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Zaangażowanie w życie dziecka i w jego codzienność jest bardzo ważne. Mój tata był zaangażowany i widzę, że mój mąż też ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Swietny tekst. Niestety moje dzieci tego szczęścia nie miały. W pogoni za pieniadzem i godnym życiem była praca za granicą przez ci te wiezi się mocno poluzowaly a cały obowiązek rodzicielstwa spadł na mnie

  OdpowiedzUsuń
 29. Czy mówi Wam to coś - https://www.irmarserwis.pl/ ? Interesuje mnie dobry mechanik samochodowy w Krakowie. Do kogo warto uderzyć, aby to miało ręce i nogi? Jakieś pewniaki?

  OdpowiedzUsuń
 30. Nie ma ludzi idealnych, i żaden ojciec takim zapewne nie będzie, najważniejsze to dawać z siebie jak najwięcej, doceniać też to co ta druga osoba robi, dodatkowo być dla niego też odpowiednim oraz niezbędnym wsparciem. Pozdrawiam https://stiservice.pl/ i życzę miłego dnia

  OdpowiedzUsuń