wiosenne porządki

CZYLI ZRÓB SOBIE PRZEGLĄD

Żyjemy w dziwnych czasach. Z jednej strony jesteśmy bardzo odpowiedzialni. Dbamy o własny majątek, co roku ubezpieczamy mieszkania i domy, odnawiamy polisy na życie swoje i naszych bliskich, oddajemy samochód na obowiązkowy przegląd. Z drugiej strony zdarza nam się zapominać o tak podstawowych kwestiach jak własne zdrowie lub bagatelizować sygnały jakie wysyła nam organizm. A przecież lepiej zapobiegać niż leczyć. 

Dlatego dziś ochoczo i z zapałem przyłączam się do akcji, której głównym hasłem jest #jestembadamsie i #przebadajsienawiosne. 
Wiosna to szczególny czas. Pojawiające się coraz częściej słońce sprawia, że nabieramy nowej energii do działania. Wszystko budzi się do życia, po zimowym letargu budzimy się i my. Aby lepiej przygotować się do zbliżających się beztroskich, ciepłych dni, warto już teraz zbadać o zdrowie. 

Jak wiecie od niemalże dwóch lat jestem mamą. To wspaniała rola, ale i wielka odpowiedzialność. Mama musi dbać nie tylko o bieżące potrzeby dziecka, ale przede wszystkim musi być. Moja mama zmarła, gdy miała zaledwie trzydzieści siedem lat. To tylko o pięć mniej niż ja mam w tym momencie. Gdy o tym pomyślę w kontekście mojej Helenki to robi mi się słabo :)  Ja miałam prawie osiemnaście lat, byłam niemal dorosła, lecz moje siostry miały jeszcze mleko pod nosem. Jedna to nawet dosłownie, bo miała niespełna trzy lata. Prawda jest taka, że moja mama nigdy nie szanowała swojego zdrowia. Obciążony kolejnymi ciążami organizm zasługiwał na szczególne traktowanie, którego nigdy nie dostał. Cała moja rodzina jest genetycznie narażona na kłopoty z sercem, miażdżycą i cholesterolem. Dlatego badania profilaktyczne są dla mnie tak ważne.

Podstawowe badania profilaktyczne powinno się wykonywać minimum raz do roku. Ja staram się je robić kilka razy, tym bardziej, że pewne przypadłości są wpisane na stałe w moje DNA :) W tych obszarach trzymam rękę na pulsie bardzo uważnie. Poniżej znajdziecie niezbędne badania, które ocenią dobrostan organizmu. Kiedy o to zadbać jak nie na wiosnę?

MORFOLOGIA 

Morfologia krwi obwodowej jest jednym z podstawowych badań. Pobierana z żyły krew, poddawana jest analizie jakościowej i ilościowej elementów morfotycznych. Można określić zarówno liczbę  i wielkość krwinek czerwonych oraz białych, a także szczegółowe proporcje między nimi. Kolejnym ważnym czynnikiem, który to badanie określa jest stężenie hemoglobiny, której głównym zadaniem jest transportowanie tlenu po naszym organizmie. 

Morfologia jest szczególnie ważnym badaniem w okresie ciąży. Pomaga ocenić stan zdrowia matki, wykryć rozmaite infekcje i stany zapalne, które są niezwykle niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka. Wykonanie badania jest również niezbędne do diagnozy anemii, na którą ciężarna jest szczególnie narażona, przez wzrost objętości osocza.

Niezależnie czy jesteś w ciąży czy nie, morfologia to podstawa.

OB

Czyli odczyn Biernackiego jest badaniem wykonywanym zazwyczaj wraz z morfologią. Ocenia ono prędkość z jaką opadają krwinki czerwone w czasie jednej godziny. Wynik badania może pokazać czy w organizmie toczy się stan zapalny. Normy są zmienne ze względu na płeć i wiek badanego. Do jego wykonania potrzebna jest jedynie próbka krwi. Badanie wykonuje się na czczo.

Badanie powinno się wykonywać co najmniej raz do roku.

PROFIL LIPIDOWY

Cholesterol jest bardzo potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest budulcem błon komórkowych oraz pomaga przy w wytwarzaniu i przyswajaniu witaminy D. Nie rozpuszcza się we krwi więc aby się przemieszczać musi się łączyć z białkiem. Znajduje się we wszystkich produktach pochodzenia zwierzęcego. Dzieli się na tak zwany dobry (HDL) i zły (LDL). Podstawową różnicą jest ich budowa a mianowicie stosunek tłuszczu do białka.

HDL czyli lipoproteina o dużej gęstości  ma za zadanie oczyszczanie osocza krwi z cholesterolu. Ma działanie przeciw miażdżycowe. Natomiast LDL, czyli o małej gęstości, transportuje cholesterol do innych narządów i odkłada go na powierzchni błon komórkowych, powodując zmniejszenie światła naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do zmian miażdżycowych. Aby określić wszystkie czynniki wykonuje się profil lipidowy.

Badanie określa ogólny poziom cholesterolu w organizmie, wysokość HDL, LDL oraz poziom trójglicerydów. Normy mogą się różnić w zależności od ośrodka w jakim je wykonujemy. Do określenia prawidłowego poziomu cholesterolu bierze się pod uwagę również czynniki genetyczne.

Zazwyczaj badanie wykonuje się na czczo. Najlepiej też nie spożywać alkoholu w ciągu 48 godzin poprzedzających badanie.

CYTOLOGIA

Wymaz z szyjki macicy jest podstawowym badaniem profilaktycznym, które powinno się na stałe wpisać do kalendarza każdej kobiety. Pozwala na bardzo wczesne wykrycie raka szyjki macicy, który na wczesnym etapie jest w zupełności wyleczalny. Badanie powinna wykonać każda kobieta w wieku rozrodczym, a także nastolatka, która rozpoczęła życie seksualne. Powinno się je wykonać najpóźniej w ciągu trzech lat od pierwszego stosunku. Choć zaleca się wykonywanie badania co trzy lata, i taki :przydział" przysługuje w ramach NFZ, najlepiej powtarzać je co roku - dla własnego bezpieczeństwa. 

Cytologie można wykonać podczas rutynowej wizyty ginekologicznej. Na dobę przed badaniem należy powstrzymać się od intymnych zbliżeń. Najbardziej optymalnym czasem jest okres między 10 a 18 dniem cyklu miesiączkowego. Samo badanie nie jest skomplikowane ani bolesne. 

USG PIERSI

Badanie ultrasonografem należy do do grupy zabiegów nieinwazyjnych. Ma na celu  wykrycie wszelkich zmian zachodzących w tkankach piersi. Pozwala na wczesne wykrycie guzków nowotworowych, co znacząco poprawia rokowania w walce z chorobą. Liczba kobiet cierpiących na raka piersi wciąż się zwiększa, dlatego regularne wykonywanie USG piersi jest niezwykle ważne. Zaleca się je wykonywać co roku, choć kobiety znajdujące się w grupie ryzyka (gdy na przykład choroba pojawiała się wcześniej w rodzinie) powinno pojawiać się w gabinecie lekarskim częściej. 

Nie bez znaczenie jest też regularne samobadanie piersi. Choć temat jest mocno nagłaśniany, wiele kobiet bagatelizuje tą czynność. Zapominamy, że pierwsze niepokojąco objawy możemy zaobserwować same. USG jest badaniem uzupełniającym samobadanie piersi. Można je wykonać w każdym momencie, jednak warto się na nie umówić między 1 a 10 dniem cyklu, ponieważ możliwa jest wtedy dokładniejsza diagnostyka. 


To tylko garść najważniejszych badań jakie powinnyśmy wykonywać przynajmniej raz do roku, aby trwać w zdrowiu. Kto o nie zadba jak nie my? Na co dzień dbamy o naszych najbliższych. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić im bezpieczeństwo i szczęście. W natłoku obowiązków często zapominamy o sobie, a to poważny błąd. Jeśli zadbamy o siebie, będziemy w pełni mogły dbać o innych.

Szanujmy swoje zdrowie i badajmy się. Choć raz do roku. A wiosna jest na to najlepszym czasem.
Kto jest ze mną?

Dla tych co są mam małą niespodziankę :) Odpowiedzcie w komentarzu dlaczego warto się regularnie badać. Każdy komentarz weźmie udział w konkursie, w którym do zdobycia będą materiałowe torby na zakupy z #jestembadamsie i #badamsienawiosne. Bo Wy już wiecie jak ważne są badania :)

Miłego dnia!

J.

5 komentarzy:

 1. Świetny artykuł podsumowujący co należy zbadać i zachęca do przeglądu ��

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety na lekarza nigdy nie mamy czasu, bo zawsze jest coś ważniejszego do zdobienia, a przecież profilaktyka jest najważniejsza

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie, że piszesz o takich sprawach! Kobiety nie pamiętają o swoim zdrowiu, a powinny! Ważne, by im to uświadamiać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Włąsnie wziełam się za siebie i te wszystkie badania!

  OdpowiedzUsuń
 5. Badania typu morfologia, mocz, tsh (mam niedoczynność tarczycy) robię regularnie. Niedlugo mam umówiona wizytę ginekologiczną, na której wykonam także cytologię. Mam małe dzieci-dwoch synków, mam dla kogo żyć i chcę żyć. Badam się.

  OdpowiedzUsuń