bariery są po to by je pokonywać

#niepełnoSPRAWNI

Prowadzenie bloga sprawia mi wiele radości. Jest nie tylko sposobem na poradzenie sobie z własnymi emocjami, wątpliwościami, czy sprawami, które mnie zwyczajnie gniotą. Ostatnio pisanie przynosi mi jeszcze większą satysfakcje, bo dzięki rozmaitym kampaniom społecznym, w których coraz częściej biorę udział, mogę zabrać głos w bardzo ważnych kwestiach.

Ten wpis powstał w. ramach kampanii społecznej #niepełnoSPRAWNI stworzonej przez Karolinę z Wysmakowana i Moniki z Z pamiętnika wózkersa

Osoby dotknięte niepełnosprawnością codziennie borykają się z rozmaitymi problemami. Otaczająca przestrzenie nie często jest odpowiedni o dostosowana do ich potrzeb. Weźmy chociaż poruszanie się osoby jeżdżącej wózkiem po mieście. Dla wielu z nich jest to nadal uciążliwe lub nawet niemożliwe. Jako mama małego dziecka, często wyruszam w miasto wraz z dziecięcym wózkiem. Oczywiście żadne to porównanie, ale zza kierownicy spacerówki można wiele dostrzec :)Miasto, w którym mieszkam nie należy do tych szczególnie dużych. Liczy około 70 tys. mieszkańców. Jak dla mnie jest idealne. Można spacerkiem przejść z jednego końca na drugi, bez jakiejś większej zadyszki  :)

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich muszą sprostać wielu niedogodnościom w przestrzeni publicznej. W moim mieście nadal jest wiele miejsc niedostępnych dla osób na wózkach. Począwszy od praktycznie wszystkich sklepów zlokalizowanych w kamienicach w okolicach rynku. Znienawidzone przeze mnie zbyt wysokie krawężniki również nie ułatwiają zadania. Jednak zmienia się coraz więcej. To bardzo krzepiące, że częściej wychodzi się na przeciw ludziom, którzy w swym życiu mają naprawdę "pod górkę".

W moim mieście powstał pierwszy w Polsce kompleksowy plac zabaw dedykowany niepełnosprawnym dzieciom i dorosłym. Został zbudowany przy lokalnym Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym. Więcej o tym projekcie przeczytacie tutaj.Takie cudowne inicjatywy można zauważyć także w parkach i na ogólnie dostępnych placach zabaw. Po ostatniej rewitalizacji największego w mieście parku, nowy plac zabaw zyskał atrakcje dedykowane dzieciom na wózkach. Powstała specjalna karuzela i huśtawka spełniająca szczególne wymagania, które zapewnią zarówno bezpieczeństwo jak i świetną zabawę. Bardzo mi się podoba taka inicjatywa, dzięki takim pomysłom niepełnosprawne dzieci mają szansę choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Mam nadzieję, że na tym się nie skończy i w przyszłości takie miejsca gęsto pokryją mapę Polski.

Czy w Waszych miasta realizowane są takie pomysły?

Miłego dnia!

J.


3 komentarze:

  1. Świetna inicjatywa ;). Oby takich placów zabaw było jak najwięcej!

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdy ja byłam mała nie było takich miejsc , a szkoda . Dziękuje za udział w kampanii .

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeszcze nie spotkałam się z tym, aby place zabaw były dostosowane, ale to świetna inicjatywa, oby więcej takich w Polsce! :)

    OdpowiedzUsuń